Kávovary, Espressá – Mlynčeky na kávu

Mlynčeky na kávu - elektrické, ručné

Starý mlýnek na kávu

Plnohodnotnú kávovú arómu si môžeme vychutnať iba z čerstvo namletej kávy. Automatické kávovary nám kávu čerstvo melú vstavaným mlynčekom, u kávovarov na kapsle je čerstvá káva hermeticky uzavretá v tablete. Problém nastáva majiteľom pákových espress alebo prekvapkávačov kávy – ak si chcú pripraviť chuťovo kvalitnú šálku kávy, musia si k svojmu kávovaru zaobstarať aj elektrický mlynček na kávu.

Ak máte doma starožitný ručný mlynček na kávu s kľučkou, môžete na namletie Vašej kávy použiť tento. Alebo si môžete zaobstarať elektrický mlynček na kávu, ktorý dávku kávy pre váš kávovar či espresso pomelie za Vás. Aký si vybrať?

Existujú dva základné druhy elektrických mlynčekov na kávu:

  • Mlynčeky na kávu s mlecími kameňmi
  • Mlynčeky na kávu trieštivé

Mlynčeky s mlecími kameňmi

Elektrický kávomlynček s mlecími kameňmi melie zrnká kávy "medzi dvoma kameňmi". Pri tomto procese drvenia kávových zŕn sa uvoľní viac éterických olejov ako pri iných spôsoboch mletia kávy a ich chuť je pri následnom sparení horúcou vodou ďaleko výraznejšia.

Tento spôsob mletia zaručí viac menej rovnakú veľkosť kávových čiastočiek – tá je daná vzdialenosťou mlecích kameňov unvitř mlynčeka. To je potreba zaručiť, najmä pre kávy espresso – pri nerovnomernom kávovom prášku by mohlo dôjsť k zaneseniu kávového filtra v presovači. Elektrické mlynčeky s mlecími kameňmi sú vďaka možnosti nastavenia jemnosti mletia vhodné aj pre ďalšie druhy kávy ako je turecká káva, francúzska káva a pod.

Ceny kamenných mlynčekov na kávu sa pohybujú od 25 do 55,5 € a viac.


Mlynčeky trieštivé

Trieštivé mlynčeky na kávu melú kávové zrná pomocou veľmi rýchlo rotujúcich nožov (20   000 otáčok / s). Tieto mlynčeky sú lacnejšie a tiež odolnejšie než mlynčeky na kávu s mlecími kameňmi, nie sú ale vhodné na prípravu niektorých druhov káv.

Káva mletá v trieštivom kávomlynčeku totiž obsahuje kávové zrná rôznej veľkosti, každá metóda prípravy kávy si však žiada "svoju" jemnosť kávového prášku, čo môže byť pri použití trieštivého ekeltrického mlynčeka problém. Najmä sú trieštivé mlynčeky nevhodné pre prípravu espressa , pretože by v espresso kávovare mohlo dôjsť k zaneseniu kávových filtrov väčšími zrniečkami kávového prášku.

Káva mletá v trieštivých mlynčekoch je vhodná najmä pre prekvapkávače na kávu. Ceny trieštivých mlynčekov sa pohybujú okolo 18,5-25,9 €.


Fotogaléria – Mlynčeky na kávuPrehľadová tabuľka – Mlynčeky na kávu

Mlynčeky s mlecími kameňmi Mlynčeky trieštivé
Výhody Rovnomernosť mletia Robustnosť, odolnosť, nižšia cena
Nevýhody Vyššia cena Nevhodné pre kávy espresso
Cena: 18,5 – 25,9 € 37 – 55,5 €Späť na hlavnú stránku ...