Kávovary, Espressá – Ako znížiť spotrebu elektriny

Ako znížiť spotrebu elektriny

Bojíte sa, že s kúpou nového spotrebiča sa Vaša spotreba elektriny ešte zvýši? Mali by ste vedieť, že najviac sa na Vašom účte odrazí vykurovanie a ohrev teplej vody, ak ho máte na elektrinu. Ak však kúrite plynom a a stále sa Vám nepáči, koľko platíte, môžete sa pozrieť na ďalších „žrútov“. Na čo sa zamerať a čo môžete naozaj zmeniť, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Spotrebiče a energetické štítky

Mnoho domácností má stále ešte spotrebiče v najhoršej energetickej triede, či už zo sentimentálnych dôvodov alebo proste preto, že stále fungujú. Pokiaľ ide o mixér po mame, ktorý použijete raz za rok, tak si môžete kľudne z nostalgie nechať. Ale spotrebiče dennej potreby by ste mali naozaj zrevidovať a vybaviť sa spotrebičmi aspoň triedy A až A+. Najmä chladnička a mraznička, ktoré bežia neustále, sa dnes už ani nevyrábajú v horšej ako A triede. A nové pračky okrem šetrenia elektriny často šetria aj vodu. Tak choďte s dobou, urobíte to aj pre životné prostredie.

Čím si svietite

S vývojom nových typov žiariviek opäť podiel potrebného osvetlenia na účte za elektrinu klesá. Pri výbere žiaroviek a žiariviek sa treba orientovať však aj inými parametrami. Najvýhodnejšie sú samozrejme tie v triede A. Ale mali by ste si zistiť aj farbu svetla, ktoré vydávajú. Pre prácu je vhodnejšie studené biele, pre oddych teplé biele až žlté svetlo. Ďalší faktor je životnosť zdroja, mnohé vydržia i 50 000 hodín, čo pri svietení 10 hodín za deň vychádza niečo cez 13 rokov. Ale svietivosť sa časom znižuje, jednak vplyvom opotrebenia materiálu a dlhodobého prehrievania, pokiaľ je zdroj umiestnený v uzavretom tienidle, ako sú napríklad bežné stropné „tanierové“ svetlá.

Zmena dodávateľa či tarifu

Ak ste už spravili všetko pre zníženie účtu a stále sa Vám nepozdáva, pozrite sa na zmluvu, ktorú máte s dodávateľom. Hlavne ak je stará niekoľko rokov a máte nastavený tarif na iný odber, ako by Vám teraz vyhovoval. Ak uvažujete o zmene dodávateľa, pozrite sa dobre, či sa lacnejšia kilowatthodina garantuje na celé obdobie zmluvy a či nemusíte platiť prehnané poplatky za vybavenie a podobne.


Späť na hlavnú stránku ...